napisz do nas...   nasz adres   powrót do strony głównej

Imprezy    Zespoły zainteresowań    Kursy    Kino "Świt"    Uniwersytet III Wieku    Fotoarchiwum

Bródnowski Uniwersytet Dzieci ma już 5 lat!

Bródnowski Uniwersytet Dzieci to inicjatywa mająca na celu nieskrępowany rozwój intelektualny dzieci. Dzieciństwo to wiek pytań, które są początkiem poznania otaczającego świata, a tym samym nauki.
  Jest to szczególny moment rozwijania określonych predyspozycji i talentów, które z czasem, jeżeli nie zostaną dostrzeżone, mogą być bezpowrotnie utracone. Uniwersytet w formie interaktywnych wykładów zamierza podsycać naturalną ciekawość dzieci, uczyć poprzez zabawę, rozwijać talenty, kształtować osobowość człowieka poszukującego, człowieka odkrywcy. Uważamy, że takie podejście jest niezbędnym warunkiem rozwoju  potencjału twórczego i intelektualnego każdego dziecka. 

W Bródnowskim Uniwersytecie Dzieci nie ma nudnych wykładów, kolokwiów, zaliczeń i egzaminów. W zamian proponujemy intrygującą podróż w świat wiedzy. Niezwykle rozległej, bo odnoszącej się do zagadnień z dziedziny kultury, sztuki, matematyki, geografii, filozofii, etnografii, astronomii, paleontologii i przyrody. Każdy wykład wygłaszany jest w bardzo przystępny sposób i w tym celu upoglądawiany licznymi pokazami multimedialnymi, przeglądami slajdów a także doświadczeniami naukowymi. Koniec wykładu to czas na pytania, na które zawsze jest udzielona odpowiedź. Wszystkiego można dotknąć, wszystko zbadać, można obalić obowiązujące teorie i wygłosić własne.  

Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się wesprzeć rodziców w ich codziennej trosce o właściwy rozwój ich dzieci, a także szkoły, które z uwagi na konieczność realizacji obfitych treści programowych, często tracą z pola widzenia indywidualne zainteresowania ucznia.   

Działalność Uniwersytetu adresowana jest dla dzieci od 6 do 12 roku życia.

Jacek Białek

 
Cennik:

Opłata za semestr wynosi 100 zł (9 wykładów) plus 6 zł za indeks

Wstęp na jeden wykład - 20 zł
Dla rodzeństwa, drugie dziecko - rabat 50%
Zaproś znajomego - rabat 50 %

Rabaty dodatkowe:
- 10% zniżki przy zapisie na semestr jesienno-zimowy do końca czerwca
- 5% zniżki na wszystkie zajęcia w Domu Kultury Świt

- 5 zł na Poranki Muzyczne, Poranki Teatralne oraz seanse Kina Małego Widza i Kina Młodego Widza

Informacja oraz zapisy na zajęcia pod numerami tel. 22 811-01-05, 22 811-11-09.

Jak do nas trafić: 


Wyświetl większą mapę...

Polub nas na facebooku:

Prasa o nas:
- BiT - Biuletyn Informacyjny Targówka [4(2011),maj (28)]
(plik pdf...)

Zajęcia fakultatywne w semestrze II roku akademickiego 2015/2016:
zajęcia odbywają się przed wykładami oraz po wykładach. Szczegóły w opisach zajęć.

AKADEMIA MŁODEGO EUROPEJCZYKA
Zajęcia połączone z nauką języków obcych, w trakcie których dzieci zapoznają się z bogactwem kulturowym krajów UE. Ponadto poszerzą swoją wiedzę z zakresu geografii, historii, WOS-u oraz rozwiną zdolności manualne, plastyczne i muzyczne.

Uczestnicy otrzymają teczki z materiałami, a po 2 semestrach zajęć Dyplom Ukończenia Kursu z Wiedzy na temat UE.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach, godz. 12:00-13:00
Koszt: 60 zł/miesiąc lub 30 zł pojedyncze zajęcia
Prowadząca: Ewa Klah - psycholog stosunków międzykultrowych, lektor języków obcych
 

 


PRACOWNIA CERAMICZNA
Jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych na świecie minerałów, a wydobywanym od tysiącleci, jest glina. Tworzywo to jest cenione w przemyśle, rzemiośle, art-terapii, ale przede wszystkim ukochane przez artystów.
Przy wsparciu doświadczonego artysty uczestnicy będą mieli możliwość kreowania otaczającej ich przestrzeni.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach, godz. 12:00-13:00
Koszt: 20 zł pojedyncze zajęcia
Prowadząca: Iza Czaplicka -
absolwentka Politechniki Warszawskiej, a obecnie studentka Wzornictwa Ceramiki i Szkła na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie
 

 

WARSZTATY NAUKOWE - MALI EINSTEINI

 „UMYSŁ  NIE  JEST  NACZYNIEM,  KTÓRE  TRZEBA  NAPEŁNIĆ, LECZ  OGNIEM,  KTÓRY  TRZEBA  ROZNIECIĆ” Plutarch

Wgłębiając się w tajniki chemii, fizyki oraz techniki eksperymentujemy, odkrywając prawa natury i nauki.

Na każdych zajęciach dzieci wykonują własnoręcznie eksperymenty, których efekty mogą zabrać do domu. Zajęcia w laboratorium pobudzają ciekawość dziecka, zachęcają do przeprowadzania własnych badań naukowych, a przede wszystkim kształtują zamiłowanie do nauki i poznawania nowych rzeczy!
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: przed wykładami 10:00-10:45 oraz po wykładach, godz. 12:00-12:45
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący: "Mali Einsteini"
 

 

NIEOGRANICZONY ŚWIAT 3D

Warsztaty z drukowania 3D, skanowania 3D i projektowania 3D! Razem odkryjemy niesamowity świat technologii 3D, którego granicę stanowi jedynie nasza wyobraźnia! Warsztaty rozwiną wyobraźnię przestrzenną, nauczą zasad drukowania 3D, konstruowania 3D, a co najważniejsze będą wielką frajdą dla wszystkich uczestników.

Szczegółowy plan 16 spotkań możecie zobaczyć tutaj: (czytaj więcej...)

Termin: grupa młodsza (7 - 10 lat) - piątki 17:00-18.10, grupa starsza (od 11 lat) - piątki 18.15-19.25.
Koszt: 150 zł/miesiąc
Prowadzący:
Pamela Markowska, miłośniczka nowoczesnych technologii. Od kilku lat zaangażowana w prace upowszechniające wiedzę o Druku 3D w Polsce. Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą w zakresie Projektowania 3D, Skanowania 3D oraz Drukowania 3D. Instruktorka warsztatów z technologii 3D oraz organizatorka pokazów edukacyjnych.
 

 

HISTORIA SZTUKI

Czy dzieciom potrzebna jest historia sztuki? Nie wystarczy im sama sztuka? Dzieci od początku powinny dowiadywać się jak kształtowała się sztuka, jak wędrujące ludy inspirowały się nawzajem ,jak wędrowała ludzka myśl. Zapraszamy do pełnej bogactwa podróży do świata artystów od sztuki jaskiniowej do abstrakcyjnej. Od słupów totemowych do armii terakotowej, od genialnego Michała Anioła do Matiss’a,  Dowiecie się gdzie znaleziono najstarszy bumerang i kto obciął van Goghowi ucho, czy Picasso całe życie ‘’pikassował’’i dlaczego Matisse malował nożyczkami. 
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach 12:00-13:30
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący:  
Bożena Wiśniewska – plastyk, nauczyciel i florysta, opracowuje i prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych
 

 

MAŁY PRZEDSIĘBIORCA

Uczestnicy poznają rolę pieniędzy, dowiedzą się, skąd je brać i jak nimi gospodarować. Każdy przedłoży pomysł i biznes plan na zarobienie własnych pieniędzy. Zajęcia mają na celu oswojenie się dzieci z przedsiębiorczością.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykłądachi 12:00-13:00
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący: Joanna Krawiec

 


Plan
wykładów w semestrze II roku akademickiego 2015/2016:
wszystkie wykłady zaczynają się o godz. 11:00


(UWAGA!) Wykład dr. Krzysztofa Góreckiego z dziedziny Biologii pt. „Bakterie wokół nas” i zakończenie Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci odbędą się 11 czerwca o godz. 11.00.
Za zmianę przepraszamy. - zamiast Krzysztofa Góreckiego, wykład w tym dniu wygłosi dr Agnieszka Podlaska

 

Data

Dziedzina

Tytuł wykładu

Wykładowca

20 II

Nowe technologie


Drukowanie 3D

Czy wiesz jak wygląda i do czego jest stosowana drukarka 3D? Może słyszałeś coś w wiadomościach, jednak nie do końca rozumiesz jak działa to urządzenie. Na naszym spotkaniu rozwiejemy wszelkie wątpliwości! Na żywo przedstawimy cały proces powstania przedmiotu, począwszy od pustego arkusza projektowego, a kończąc na finalnie wydrukowanym przedmiocie. Co więcej nasze spotkanie będzie wzbogacone o jeszcze jedno urządzenie jakim jest skaner 3D. Wspólnie zaobserwujemy jak obiekty rzeczywiste przenoszone są do świata wirtualnego. Kto wie może nawet wykonamy skan Twojej osoby i stworzymy na tej podstawie model 3D!
 


Pamela Markowska


Miłośniczka nowoczesnych technologii. Od kilku lat zaangażowana w prace upowszechniające wiedzę o Druku 3D w Polsce. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą w zakresie Projektowania 3D, Skanowania 3D oraz Drukowania 3D. Instruktorka warsztatów z technologii 3D oraz organizatorka pokazów edukacyjnych.  

.

5 III

Biologia


Oko w oko z pająkiem

Pająki już od dawna uważane są powszechnie za zwierzęta groźne i odrażające. Mało kto próbuje przyjrzeć im się z bliska, chce zrozumieć jak żyją i jakie mają znaczenie w swoim środowisku oraz dla człowieka. Prawdą jest to, że są to niezwykłe organizmy. Mogą zadziwić nas swoimi kształtami, kolorami i szeregiem przystosowań, dzięki którym są w stanie schwytać ofiarę bądź uniknąć pożarcia przez większego drapieżnika. Zobaczmy pająki stając z nimi "oko w oko" i spróbujmy dowiedzieć się czy powinniśmy się ich bać...


Dariusz Kucharski

Biolog. Głównym obszarem jego zainteresowań jest biologia i ekologia bezkręgowców, głównie owadów i pajęczaków. Jako edukator prowadził warsztaty i wykłady m.in. w Ogrodzie Botanicznym PAN. Jest częstym gościem przyrodniczych audycji radiowych, głównie „Zagadkowej Niedzieli” w  Programie Trzecim Polskiego Radia.
 

19 III

Reżyseria


Jak schować się na scenie.

Teatr to sztuka zespołowa, w której na efekt pracuje wiele osób. Podczas wykładu poznacie istotę teatru. Dowiecie się czym różni się on od filmu. Poznacie zasady przyciągania uwagi widzów przez stosowanie efektów oraz iluzji. Poznacie podstawowe pojęcia ze świata teatru, takie jak rekwizyt, horyzont, kulisa, proscenium, sztankiet. Upewnicie się, że w domowych warunkach można bawić się w teatr porywający wyobraźnię, a najbardziej niesamowite efekty są wykonalne dla każdego.

 

Piotr Ziniewicz

Reżyser, dramaturg, popularyzator wiedzy o sztuce teatru. Autor i reżyser własnych sztuk oraz adaptacji i utworów inspirowanych literaturą. Asystent niezależny na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracował z teatrami w Białymstoku, Kielcach, Koszalinie, Łodzi, Płocku, Radomiu, Szczecinie, Warszawie.

 

2 IV

Geografia

Fascynujące zwierzęta Australii


Krzysztof Dworczyk


M
agister stosunków międzynarodowych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik, prelegent i pisarz. W ciągu ostatnich lat odwiedził ponad 60 krajów w Azji, Ameryce, Afryce, Australii i Oceanii oraz w Europie. Zwiedzał starodawne azjatyckie świątynie, afrykańskie pustynie, meczety Kairu, kościoły Jerozolimy, wulkany Indonezji, lodowce Nowej Zelandii, fiordy Norwegii, rafy koralowe Oceanu Indyjskiego...

16 IV

Dietetyka

Żywność, która nam szkodzi

Wykład ma na celu uświadomić młodym konsumentom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w torebkach, butelkach, kubeczkach, na tackach oraz wszędzie tam, gdzie sięgają po produkty żywnościowe, które maja negatywny wpływ na ich zdrowie, prawidłowy rozwój, siły fizyczne i intelektualne.


dr Piotr Dominik

Technolog żywności i żywienia człowieka, doradca żywieniowy, wieloletni dydaktyk, kierownik Katedry Gospodarki Turystycznej i Gastronomii. Obecnie wykładowca i opiekun Naukowego Koła Studenckiego „Dietetyk” w SGTiR. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Oraz Stowarzyszenia Ekspertów Turystyki. Autor wielu podręczników akademickich i szkolnych z zakresu żywienia człowieka, gastronomii, turystyki i hotelarstwa.
 

7 V

Hydrologia

Rola Wisły w Warszawie.


Przemysław Pasek

Założyciel fundacji "Ja Wisła". Pasjonat i społecznik. Zaraził się miłością do rzek we wczesnym dzieciństwie. Przyciągnął warszawiaków nad Wisłę. Jego fundacja Ja Wisła organizuje rozmaite imprezy. Angażuje się w sprzątanie nadwiślańskich brzegów i znakuje znajdujące się w tym rejonie rezerwaty przyrody.
 

21 V

Archeologia


Życie po życiu w starożytnym Egipcie. Mumie, grobowce i archeolodzy. 

Podczas ilustrowanego slajdami wykładu słuchacze dowiedzą się czym są mumie starożytnego Egiptu. W jaki sposób archeolodzy odkrywają mumie i dlaczego mumie pomagają zdobyć cenne informacje o życiu Egipcjan. Na wykładzie dzieci zobaczą między innymi unikatowe zdjęcia z polsko-egipskich wykopalisk w Sakkarze, w których od kilkunastu lat bierze udział autorka.
 


Agnieszka Kowalska

Archeolog Egiptu, od 1999 roku stały członek Polsko-Egipskiej Misji Saqqara. 


 

4 VI

Fizyka

Woda kij załamuje, a rozum go prostuje, czyli o złudzeniach optycznych.
 

dr Stanisław Bajtlik

Astrofizyk, pracownik  Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych z dziedziny kosmologii, teorii względności i astrofizyki. Popularyzator nauki. Autor kilkuset artykułów, programów radiowych i audycji telewizyjnych o charakterze popularnonaukowym oraz książki „Kosmiczny alfabet”. Artykuły popularne publikował m.in. w Świecie Nauki, Spectrum der Wissenschaft, Wiedzy i Życiu, Polityce, Gazecie Wyborczej, Postępach Fizyki, Młodym Techniku, Postępach Astronomii, Akademii. Był autorem całorocznego, codziennego cyklu audycji nadawanych w 2000 roku przez Polskie Radio Bis „Kosmiczne związki”. Wraz z Arkadiuszem Orłowskim prowadził w latach 2005-2007 program popularnonaukowy w TVP1 „Symulator faktu”. Członkiem Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu Nauki. W 2007 roku Stanisław Bajtlik został laureatem konkursu „Popularyzator nauki”, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis „Nauka w Polsce” PAP. W 2008 roku otrzymał medal i nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego, za popularyzację fizyki za rok 2008, „za wszechstronną i pełną pasji działalność popularyzatorską”.11 VI

 

Biologia

 

Bakterie wokół nas.

Wykład wprowadzi dzieci w świat mikrobiologii. Głównymi bohaterami wykładu będą różne gatunki bakterii. Bakterie najczęściej kojarzą się nam z nieprzyjemnymi chorobami. Okaże się jednak, że nie wszystkie bakterie są takie straszne. Wręcz przeciwnie, istnieje niemała grupa bakterii, które pracują bardzo ciężko dbając o ochronę naszego zdrowia. Bardzo wiele z nich zasiedla nasz układ pokarmowy dbając o jego prawidłowe funkcjonowanie, inne bakterie niczym

niewolnicy ciężko pracują na potrzeby naukowców w laboratoriach, jeszcze inne działają w różny sposób na potrzeby ochrony środowiska.

dr Agnieszka Podlaska - dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, specjalność biologia molekularna, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej oferującej zajęcia naukowe dla dzieci, popularyzator nauk ścisłych, twórca scenariuszy wykładów i zajęć edukacyjnych dla dzieci, grup szkolnych i przedszkolnych, organizator i wykonawca Sochaczewskich Dni Nauki, wieloletni pracownik naukowy w Pracowni Mutagenezy i Reperacji DNA w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, były wykładowca Collegium Masoviense.

 


Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany tematów oraz terminów wykładów z przyczyn od nas niezależnych
 Regulamin Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci:
(format pdf, pobierz...)

 

Bródnowski Uniwersytet Dzieci w Domu Kultury Świt - galeria:

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Warsztaty z robotyki

Warsztaty z robotyki

Warsztaty z robotyki

 Warsztaty międzykulturowe

 Warsztaty międzykulturowe

Pracownia ceramiczna

Pracownia ceramiczna

 Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 

 

 

Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 

 

 


 

Wycieczki:

Politechnika Warszawska, 14 listopada 2015

We współpracy z Biurem Promocji Politechniki Warszawskiej odwiedziliśmy Politechnikę Warszawską. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Gmach Główny, Salę Senatu oraz Muzeum Politechniki. Na koniec obejrzeliśmy pokazy chemiczne przeprowadzone przez Chemiczne Koło Naukowe Flogiston.
Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)
 

Instytut Chemii i Techniki Jądrowych, 20 i 21 maja 2014

Pracownicy Instytu Chemii i Techniki Jądrowej opowiadali nam o sile promieniowania przedmiotów/ substancjami, które są używane na co dzień w gospodarstwach domowych lub występują naturalnie na Ziemi, zmierzyliśmy r naturalne napromieniowanie własnego ciała i wzięliśmy udział w ciekawej zabawie związanej oczywiście z promieniowaniem.

 Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)

 

Wiślane wycieczki przyrodnicze statkiem i autokarem ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków (STOP), 26 maja 2013.

Wisła, jako jedna z nielicznych europejskich rzek, do dzisiejszego dnia jest w znacznej mierze nieuregulowana i niezagospodarowana.  Różnorodność i piękno jej brzegów będziemy mogli podziwiać wraz ze STOP-em.
Strona projektu realizowanego przez STOP i M.ST. Warszawa
www.wislawarszawska.pl
Zdjęcia z wyprawy są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)
 

Sejm i Senat z marszałkiem Markiem Borowskim, 15 czerwca oraz 21 grudnia 2013.

Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć
(zobacz zdjęcia...)

Relacja pani Elżbiety Sandeckiej-Pultowicz, mamy Karoliny, z naszej wycieczki do Sejmu. Wróćmy jeszcze raz do tego wydarzenia. Uwaga! Oprócz tekstu wiele ciekawych zdjęć! Zapraszamy do lektury - http://www.esandeckapultowicz.pl/

Patroni:
Patronat honorowy na Bródnowskim Uniwersyteten Dzieci objęła Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk

 

  Nasi partnerzy:

Instytu Chemii i Techniki Jądrowej
 

Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego

 

Księgarnia ABC przy ul. Remiszewskiej 1.
15% zniżki na wszystkie artykuły dla wszystkich posiadaczy indeksów przy zakupie stacjonarnym.

 

Nasi patroni medialni:

 

 

 

 

 

 

Imprezy  |  Zespoły zainteresowań   |   Kino "Świt"  |   Uniwersytet Trzeciego Wieku  |  Fotoarchiwum

  (c) 2006 Dom Kultury Świt, Projekt i wykonanie: RW  |  zgłoś swoją uwagę  |  powrót do strony głównej