napisz do nas...   nasz adres   powrót do strony głównej

Imprezy    Zespoły zainteresowań    Kursy    Kino "Świt"    Uniwersytet III Wieku    Fotoarchiwum

Bródnowski Uniwersytet Dzieci.

Bródnowski Uniwersytet Dzieci to inicjatywa mająca na celu nieskrępowany rozwój intelektualny dzieci. Dzieciństwo to wiek pytań, które są początkiem poznania otaczającego świata, a tym samym nauki.
  Jest to szczególny moment rozwijania określonych predyspozycji i talentów, które z czasem, jeżeli nie zostaną dostrzeżone, mogą być bezpowrotnie utracone. Uniwersytet w formie interaktywnych wykładów zamierza podsycać naturalną ciekawość dzieci, uczyć poprzez zabawę, rozwijać talenty, kształtować osobowość człowieka poszukującego, człowieka odkrywcy. Uważamy, że takie podejście jest niezbędnym warunkiem rozwoju  potencjału twórczego i intelektualnego każdego dziecka. 

W Bródnowskim Uniwersytecie Dzieci nie ma nudnych wykładów, kolokwiów, zaliczeń i egzaminów. W zamian proponujemy intrygującą podróż w świat wiedzy. Niezwykle rozległej, bo odnoszącej się do zagadnień z dziedziny kultury, sztuki, matematyki, geografii, filozofii, etnografii, astronomii, paleontologii i przyrody. Każdy wykład wygłaszany jest w bardzo przystępny sposób i w tym celu upoglądawiany licznymi pokazami multimedialnymi, przeglądami slajdów a także doświadczeniami naukowymi. Koniec wykładu to czas na pytania, na które zawsze jest udzielona odpowiedź. Wszystkiego można dotknąć, wszystko zbadać, można obalić obowiązujące teorie i wygłosić własne.  

Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się wesprzeć rodziców w ich codziennej trosce o właściwy rozwój ich dzieci, a także szkoły, które z uwagi na konieczność realizacji obfitych treści programowych, często tracą z pola widzenia indywidualne zainteresowania ucznia.   

Działalność Uniwersytetu adresowana jest dla dzieci od 6 do 12 roku życia.

Jacek Białek

 
Cennik:

Opłata za semestr wynosi 100 zł (9 wykładów) plus 6 zł za indeks

Wstęp na jeden wykład - 20 zł
Dla rodzeństwa, drugie dziecko - rabat 50%
Zaproś znajomego - rabat 50 %

Rabaty dodatkowe:
- 10% zniżki przy zapisie na semestr jesienno-zimowy do końca czerwca
- 5% zniżki na wszystkie zajęcia w Domu Kultury Świt

- 5 zł na Poranki Muzyczne, Poranki Teatralne oraz seanse Kina Małego Widza i Kina Młodego Widza

Informacja oraz zapisy na zajęcia pod numerami tel. 22 811-01-05, 22 811-11-09.

Jak do nas trafić: 


Wyświetl większą mapę...

Polub nas na facebooku:

Prasa o nas:
- BiT - Biuletyn Informacyjny Targówka [4(2011),maj (28)]
(plik pdf...)

Zajęcia fakultatywne w semestrze I roku akademickiego 2016/2017:
zajęcia odbywają się przed wykładami oraz po wykładach. Szczegóły w opisach zajęć.

AKADEMIA MŁODEGO EUROPEJCZYKA
Zajęcia połączone z nauką języków obcych, w trakcie których dzieci zapoznają się z bogactwem kulturowym krajów UE. Ponadto poszerzą swoją wiedzę z zakresu geografii, historii, WOS-u oraz rozwiną zdolności manualne, plastyczne i muzyczne.

Uczestnicy otrzymają teczki z materiałami, a po 2 semestrach zajęć Dyplom Ukończenia Kursu z Wiedzy na temat UE.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach, godz. 12:00-13:00
Koszt: 60 zł/miesiąc lub 30 zł pojedyncze zajęcia
Prowadząca: Ewa Klah - psycholog stosunków międzykultrowych, lektor języków obcych
 

 


PRACOWNIA CERAMICZNA
Jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych na świecie minerałów, a wydobywanym od tysiącleci, jest glina. Tworzywo to jest cenione w przemyśle, rzemiośle, art-terapii, ale przede wszystkim ukochane przez artystów.
Przy wsparciu doświadczonego artysty uczestnicy będą mieli możliwość kreowania otaczającej ich przestrzeni.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach, godz. 12:00-13:00
Koszt: 20 zł pojedyncze zajęcia
Prowadząca: Iza Czaplicka -
absolwentka Politechniki Warszawskiej, a obecnie studentka Wzornictwa Ceramiki i Szkła na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie
 

 

WARSZTATY NAUKOWE - MALI EINSTEINI

 „UMYSŁ  NIE  JEST  NACZYNIEM,  KTÓRE  TRZEBA  NAPEŁNIĆ, LECZ  OGNIEM,  KTÓRY  TRZEBA  ROZNIECIĆ” Plutarch

Wgłębiając się w tajniki chemii, fizyki oraz techniki eksperymentujemy, odkrywając prawa natury i nauki.

Na każdych zajęciach dzieci wykonują własnoręcznie eksperymenty, których efekty mogą zabrać do domu. Zajęcia w laboratorium pobudzają ciekawość dziecka, zachęcają do przeprowadzania własnych badań naukowych, a przede wszystkim kształtują zamiłowanie do nauki i poznawania nowych rzeczy!
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: przed wykładami 10:00-10:45 oraz po wykładach, godz. 12:00-12:45
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący: "Mali Einsteini"
 

 

MAŁY UNIWERSYTET FILMOWY

Projekt polega na popularyzacji sztuki filmowej oraz kształtowaniu własnego spojrzenia na obrazy wśród dzieci w wieku: 7-12 lat, poprzez edukacyjny cykl spotkań filmowych połączonych z dyskusjami i warsztatami.
Mając świadomość komercjalizacji kin i coraz większy konsumpcjonizm, stworzyliśmy edukacyjny cykl filmowy:
MAŁY DKF - Mały Uniwersytet Filmowy - cykl umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy z zakresu historii, sztuki, społeczeństwa i przede wszystkim rozwijający ich wrażliwość oraz przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
(czytaj więcej...)

Termin: po wykładach, raz w miesiącu, godz. 13:00
Koszt: wstęp wolny

 

 
 

HISTORIA SZTUKI

Czy dzieciom potrzebna jest historia sztuki? Nie wystarczy im sama sztuka? Dzieci od początku powinny dowiadywać się jak kształtowała się sztuka, jak wędrujące ludy inspirowały się nawzajem ,jak wędrowała ludzka myśl. Zapraszamy do pełnej bogactwa podróży do świata artystów od sztuki jaskiniowej do abstrakcyjnej. Od słupów totemowych do armii terakotowej, od genialnego Michała Anioła do Matiss’a,  Dowiecie się gdzie znaleziono najstarszy bumerang i kto obciął van Goghowi ucho, czy Picasso całe życie ‘’pikassował’’i dlaczego Matisse malował nożyczkami. 
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach 12:00-13:30
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący:  
Bożena Wiśniewska – plastyk, nauczyciel i florysta, opracowuje i prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych
 

 

WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE

Warsztaty Archeologiczne to niepowtarzalna forma poznania najdawniejszej historii.

Podczas naszych zajęć dzieci będą w atrakcyjny sposób poznawać pracę archeologa,  dzięki czemu dowiedzą się w jaki sposób odkrywać możemy przeszłość  i jak ważne jest  dla nas dziedzictwo narodowe. Poprzez wykonywanie przeróżnych aktywności, uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się cierpliwości i skrupulatności, bardzo istotnych w pracy archeologa.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: przed wykładami 9:30-10:50
Koszt: 60 zł/miesiąc

 


ROBOTYKA I PROGRAMOWANIE

Zapraszamy na przygodę z najnowszymi zestawami LEGO® Mindstorm EV3 oraz LEGO® WeDo i LEGO® WeDo 2.0, połączoną z nauką języka angielskiego.

Robotyka to jedne z najciekawszych, najbardziej wszechstronnie rozwijających zajęć dla dzieci jednocześnie będące bardzo dobra droga do efektywnego rozwoju w kierunku nauk ścisłych . Proponowane przez nas kursy oparte są o renomowane zestawy Lego i autorskie, sprawdzone programy Robotricks. 
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach 12:00-13:00
Koszt: 70 zł/miesiąc

 


Plan
wykładów w semestrze I roku akademickiego 2016/2017:
wszystkie wykłady zaczynają się o godz. 11:00

Data

Dziedzina

Tytuł wykładu

Wykładowca

24 IX

Kulturoznastwo


Jak patrzeć na miasto, żeby coś zobaczyć?

 


Sylwia Chutnik


Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka miejska po Warszawie. Laureatka „Paszportu Polityki” za rok 2008., trzykrotnie nominowana do nagrody literackiej Nike, laureatka Społecznego Nobla Ashoki za działalność na rzecz matek

8 X

Biologia


Barwy jesieni

Wykład poświęcony będzie barwnikom jakie zawierają w sobie różnego rodzaju rośliny. Kolorów tych poszukamy w jesiennych liściach. Wspólnie z ochotnikami, niczym prawdziwi biochemicy, wydobędziemy m. in. zielony chlorofil i czerwono-fioletowe antocyjany. Następnie sprawdzimy jakie posiadają właściwości i czemu tak bardzo polubili je chemicy.


dr Agnieszka Podlaska
- dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, specjalność biologia molekularna, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej oferującej zajęcia naukowe dla dzieci, popularyzator nauk ścisłych, twórca scenariuszy wykładów i zajęć edukacyjnych dla dzieci, grup szkolnych i przedszkolnych, organizator i wykonawca Sochaczewskich Dni Nauki, wieloletni pracownik naukowy w Pracowni Mutagenezy i Reperacji DNA w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, były wykładowca Collegium Masoviense.

22 X

Uwaga zmiana!
Geografia

Zwierzęta Australii

Krzysztof Dworczyk

Podróżnik, prelegent i pisarz. W ciągu ostatnich lat odwiedził ponad 60 krajów w Azji, Ameryce, Afryce, Australii i Oceanii oraz w Europie. Zwiedzał starodawne azjatyckie świątynie, afrykańskie pustynie, meczety Kairu, kościoły Jerozolimy, wulkany Indonezji, lodowce Nowej Zelandii, fiordy Norwegii, rafy koralowe Oceanu Indyjskiego... Pobyty za granicą zaowocowały biegłą znajomością kilku języków obcych oraz mnóstwem niezwykłych doświadczeń. Swoją wiedzę o odległych i bliskich krajach przekazuje podczas multimedialnych wykładów w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Uniwersytetów Dziecięcych oraz podczas prelekcji organizowanych w domach kultury, bibliotekach i szkołach.

5 XI

Varsavianistyka

Mosty w Warszawie - współczesne i nieistniejące


Przemysław Pasek


Założyciel fundacji "Ja Wisła". Pasjonat i społecznik. Zaraził się miłością do rzek we wczesnym dzieciństwie. Przyciągnął warszawiaków nad Wisłę. Jego fundacja Ja Wisła organizuje rozmaite imprezy. Angażuje się w sprzątanie nadwiślańskich brzegów i znakuje znajdujące się w tym rejonie rezerwaty przyrody.
 

19 XI

Dietetyka


Żywność, która nas wspomaga.

Wykład poświęcony będzie surowcom i produktom żywnościowym, których obecność w diecie człowieka jest niezbędna dla jego prawidłowego fizycznego i psychicznego funkcjonowania. Szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju młodego człowieka. Po tym, jak w ubiegłym semestrze zapoznaliśmy się z żywnością, która nam szkodzi, kolej na zapoznanie się z tą żywnością, która nas wspomaga. Jest to żywność, która powinna znaleźć się na stole każdego, komu zależy na dobrym samopoczuciu, usprawnieniu systemu odpornościowego, procesów myślowych i zdolności przyswajania wiedzy. Ten rodzaj żywności jest niezbędny dla sprawności fizycznej i nabierania kondycji.
 


dr Piotr Dominik

Technolog żywności i żywienia człowieka, doradca żywieniowy, wieloletni dydaktyk, kierownik Katedry Gospodarki Turystycznej i Gastronomii. Obecnie wykładowca i opiekun Naukowego Koła Studenckiego „Dietetyk” w SGTiR. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Oraz Stowarzyszenia Ekspertów Turystyki. Autor wielu podręczników akademickich i szkolnych z zakresu żywienia człowieka, gastronomii, turystyki i hotelarstwa.
 

3 XII


Sztuka reportażu

Reportaż telewizyjny
Agnieszka Gomułka

Reżyserka, producentka, montażystka, realizatorka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Filmu i Telewizji, gdzie pod opieką reżysera Józefa Gębskiego ukończyła Wydział Reżyserii, a także Wydział Kierownictwa Produkcji.
Przez kilka lat związana zawodowo z MTV POLSKA. Realizatorka teledysków, także współpracująca ze SZKOŁĄ TELEDYSKÓW Fundacji Inicjatyw Kulturalnych PLASTER - jako opiekun grup tworzących klipy.
Współpracowała wraz z Wiesławem Paluchem przy realizacji reportaży telewizyjnych dla Ekspresu Reporterów TVP 2

Od 2009 r. członkini STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH - Koło Młodych oraz członkini Rady DKF SFP.

Od kilku realizuje swoje filmy - także fabularne, jednak moją największą pasją jest film dokumentalny.
 

17 XII

Biologia


Świat z rybiej perspektywy

 
Na świecie żyje ponad 32000 gatunków ryb, od prawdziwych olbrzymów osiągających długość ciała prawie 20 m, do maleńkich karzełków nieprzekraczających 1 cm. Wśród ryb spotykamy zarówno drapieżne i świecące toporniki, planktonożerne rekiny wielorybie, roślinożerne karpie, a nawet pasożytnicze minogi. Ryby są niezwykłą grupą zwierząt. Pomimo, że pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Czy potraficie sobie wyobrazić rybę poruszającą się po lądzie lub latającą w powietrzu? A może rybę wydającą dźwięki o częstotliwości porównywanej z jadącym motocyklem? W trakcie zajęć poznamy ryby, które uczestniczyły w misjach kosmicznych, dowiemy się jak wyglądają najdziwniejsze osobniki z tej grupy zwierząt, jak żyją i w jaki sposób wykorzystuje je człowiek.
 

Dariusz Kucharski

Biolog. Głównym obszarem jego zainteresowań jest biologia i ekologia bezkręgowców, głównie owadów i pajęczaków. Jako edukator prowadził warsztaty i wykłady m.in. w Ogrodzie Botanicznym PAN. Jest częstym gościem przyrodniczych audycji radiowych, głównie „Zagadkowej Niedzieli” w Programie Trzecim Polskiego Radia.

14 I

Archeologia


Wykopaliska archeologiczne w Sakkarze. Polskie wykopaliska przy najstarszej egipskiej piramidzie.

W trakcie wykładu słuchacze zapoznają się z pracą polskich archeologów w Egipcie. Wykopaliska w Sakkarze, miejscowości położonej ok. 30 km na południe od Kairu prowadzone są na pustyni, zaledwie kilkadziesiąt metrów od najstarszej egipskiej piramidy, wybudowanej dla faraona Neczericheta, zwanego również Dżeserem. Miejsce to było cmentarzyskiem Memfis, miasta które przez setki lat było stolicą Egiptu, a kiedy nie pełniło tej funkcji - pozostawało jednym z najważniejszych miast kraju nad Nilem.

Wykład, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami, ukaże typowy dzień archeologa na wykopaliskach, kolejność czynności w trakcie odkryć archeologicznych oraz prace, które należy wykonać, by zabytek mógł się stać eksponatem w muzeum. Osoby zatrudnione na wykopaliskach to nie tylko archeolodzy, ale również przedstawiciele innych zawodów, pokazana będzie ich rola w trakcie badań. Grobowce, w tym bogato zdobiony należący do wezyra Merefnebefa, czy też żyjącego niespełna 5 tys. lat temu generała Ichiego, mumie, amulety, stela kapłanki Hathor - wszystko to zobaczymy w trakcie wykładu.

Będzie też czas na zadawanie pytań związanych z pracą archeologów oraz szeroko pojętą kulturą starożytnego Egiptu.

Agnieszka Kowalska

Archeolog Egiptu, od 1999 roku stały członek Polsko-Egipskiej Misji Saqqara. 4 II

 

Literatura

Jak powstaje książka.


Małgorzata Strzałkowska


A
utorka i ilustratorka książek dla dzieci. Pisze wiersze, baśnie, opowiadania, teksty piosenek. Z wykształcenia bibliograf-edytor. Debiutowała w 1987 r. wierszem „Dżdżownica” w Świerszczyku. O tego czasu współpracowała z wieloma czasopismami dla dzieci Świerszczyk, Pentliczek Nasz Maks, Ciuchcia, Dziecko, Skarb malucha, z firmą Endo oraz z telewizyjną  Jedyneczką. Książka „Leśne głupki” otrzymała wyróżnienie za ilustracje w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2000. W 2003 r. „Wiersze, że aż strach!” zdobyły nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego. W tym samym roku „Zielony, żółty, rudy, brązowy!” wyróżniono w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku, nominowano do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz do nagrody Bestseller-ek. „Gimnastyka dla języka (i Polaka, i Anglika)” zdobyła wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2004, nominację do nagrody Bestseller-ek 2004. Rok później nominację do Bestseller-ka otrzymały „Rymowane przepisy na kuchenne popisy”.  W tym samym roku „Alfabet z obrazkami” otrzymała nagrodę główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. „Bajkę o ślimaku Kacperku” wyróżniono w konkursie Świat Przyjazny Dziecku, a „Plaster Czarownicy i inne baśnie” w konkursie Polskiej Sekcji IBBY na Książkę Roku 2006. W 2010 r. książka „Zielony i Nikt” została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany tematów oraz terminów wykładów z przyczyn od nas niezależnych
 Regulamin Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci:
(format pdf, pobierz...)

 

Bródnowski Uniwersytet Dzieci w Domu Kultury Świt - galeria:

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Warsztaty z robotyki

Warsztaty z robotyki

Warsztaty z robotyki

 Warsztaty międzykulturowe

 Warsztaty międzykulturowe

Pracownia ceramiczna

Pracownia ceramiczna

 Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 

 

 

Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 

 

 


 

Wycieczki:

Politechnika Warszawska, 14 listopada 2015

We współpracy z Biurem Promocji Politechniki Warszawskiej odwiedziliśmy Politechnikę Warszawską. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Gmach Główny, Salę Senatu oraz Muzeum Politechniki. Na koniec obejrzeliśmy pokazy chemiczne przeprowadzone przez Chemiczne Koło Naukowe Flogiston.
Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)
 

Instytut Chemii i Techniki Jądrowych, 20 i 21 maja 2014

Pracownicy Instytu Chemii i Techniki Jądrowej opowiadali nam o sile promieniowania przedmiotów/ substancjami, które są używane na co dzień w gospodarstwach domowych lub występują naturalnie na Ziemi, zmierzyliśmy r naturalne napromieniowanie własnego ciała i wzięliśmy udział w ciekawej zabawie związanej oczywiście z promieniowaniem.

 Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)

 

Wiślane wycieczki przyrodnicze statkiem i autokarem ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków (STOP), 26 maja 2013.

Wisła, jako jedna z nielicznych europejskich rzek, do dzisiejszego dnia jest w znacznej mierze nieuregulowana i niezagospodarowana.  Różnorodność i piękno jej brzegów będziemy mogli podziwiać wraz ze STOP-em.
Strona projektu realizowanego przez STOP i M.ST. Warszawa
www.wislawarszawska.pl
Zdjęcia z wyprawy są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)
 

Sejm i Senat z marszałkiem Markiem Borowskim, 15 czerwca oraz 21 grudnia 2013.

Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć
(zobacz zdjęcia...)

Relacja pani Elżbiety Sandeckiej-Pultowicz, mamy Karoliny, z naszej wycieczki do Sejmu. Wróćmy jeszcze raz do tego wydarzenia. Uwaga! Oprócz tekstu wiele ciekawych zdjęć! Zapraszamy do lektury - http://www.esandeckapultowicz.pl/

Patroni:
Patronat honorowy na Bródnowskim Uniwersyteten Dzieci objęła Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk

 

  Nasi partnerzy:

Instytu Chemii i Techniki Jądrowej
 

Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego

 

Księgarnia ABC przy ul. Remiszewskiej 1.
15% zniżki na wszystkie artykuły dla wszystkich posiadaczy indeksów przy zakupie stacjonarnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imprezy  |  Zespoły zainteresowań   |   Kino "Świt"  |   Uniwersytet Trzeciego Wieku  |  Fotoarchiwum

  (c) 2006 Dom Kultury Świt, Projekt i wykonanie: RW  |  zgłoś swoją uwagę  |  powrót do strony głównej