napisz do nas...   nasz adres   powrót do strony głównej

Imprezy    Zespoły zainteresowań    Kursy    Kino "Świt"    Uniwersytet III Wieku    Fotoarchiwum

Bródnowski Uniwersytet Dzieci.

Bródnowski Uniwersytet Dzieci to inicjatywa mająca na celu nieskrępowany rozwój intelektualny dzieci. Dzieciństwo to wiek pytań, które są początkiem poznania otaczającego świata, a tym samym nauki.
  Jest to szczególny moment rozwijania określonych predyspozycji i talentów, które z czasem, jeżeli nie zostaną dostrzeżone, mogą być bezpowrotnie utracone. Uniwersytet w formie interaktywnych wykładów zamierza podsycać naturalną ciekawość dzieci, uczyć poprzez zabawę, rozwijać talenty, kształtować osobowość człowieka poszukującego, człowieka odkrywcy. Uważamy, że takie podejście jest niezbędnym warunkiem rozwoju  potencjału twórczego i intelektualnego każdego dziecka. 

W Bródnowskim Uniwersytecie Dzieci nie ma nudnych wykładów, kolokwiów, zaliczeń i egzaminów. W zamian proponujemy intrygującą podróż w świat wiedzy. Niezwykle rozległej, bo odnoszącej się do zagadnień z dziedziny kultury, sztuki, matematyki, geografii, filozofii, etnografii, astronomii, paleontologii i przyrody. Każdy wykład wygłaszany jest w bardzo przystępny sposób i w tym celu upoglądawiany licznymi pokazami multimedialnymi, przeglądami slajdów a także doświadczeniami naukowymi. Koniec wykładu to czas na pytania, na które zawsze jest udzielona odpowiedź. Wszystkiego można dotknąć, wszystko zbadać, można obalić obowiązujące teorie i wygłosić własne.  

Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się wesprzeć rodziców w ich codziennej trosce o właściwy rozwój ich dzieci, a także szkoły, które z uwagi na konieczność realizacji obfitych treści programowych, często tracą z pola widzenia indywidualne zainteresowania ucznia.   

Działalność Uniwersytetu adresowana jest dla dzieci od 6 do 12 roku życia.

Jacek Białek

 
Cennik:

Opłata za semestr wynosi 100 zł (9 wykładów) plus 6 zł za indeks

Wstęp na jeden wykład - 20 zł
Dla rodzeństwa, drugie dziecko - rabat 50%
Zaproś znajomego - rabat 50 %

Rabaty dodatkowe:
- 10% zniżki przy zapisie na semestr jesienno-zimowy do końca czerwca
- 5% zniżki na wszystkie zajęcia w Domu Kultury Świt

- 5 zł na Poranki Muzyczne, Poranki Teatralne oraz seanse Kina Małego Widza i Kina Młodego Widza

Informacja oraz zapisy na zajęcia pod numerami tel. 22 811-01-05, 22 811-11-09.

Jak do nas trafić: 


Wyświetl większą mapę...

Polub nas na facebooku:

Prasa o nas:
- BiT - Biuletyn Informacyjny Targówka [4(2011),maj (28)]
(plik pdf...)

Zajęcia fakultatywne w semestrze II roku akademickiego 2016/2017:
zajęcia odbywają się przed wykładami oraz po wykładach. Szczegóły w opisach zajęć.

6 maja, WARSZTATY DRUKOWANIA 3D

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-13 lat do udziału w jednodniowych warsztatach Drukowania 3D. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z pracą drukarki 3D, a także zaprojektują własny przedmiot, który będzie dla nich wydrukowany!

(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: 6 maja, TURA I : godzina 12.15-13.15, TURA II: godzina 13.30-14.30
Koszt: 40 zł
Prowadząca: Pamela Markowska -
miłośniczka nowoczesnych technologii

 

AKADEMIA MŁODEGO EUROPEJCZYKA
Zajęcia połączone z nauką języków obcych, w trakcie których dzieci zapoznają się z bogactwem kulturowym krajów UE. Ponadto poszerzą swoją wiedzę z zakresu geografii, historii, WOS-u oraz rozwiną zdolności manualne, plastyczne i muzyczne.

Uczestnicy otrzymają teczki z materiałami, a po 2 semestrach zajęć Dyplom Ukończenia Kursu z Wiedzy na temat UE.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach, godz. 12:00-13:00
Koszt: 60 zł/miesiąc lub 30 zł pojedyncze zajęcia
Prowadząca: Ewa Klah - psycholog stosunków międzykultrowych, lektor języków obcych
 

 


PRACOWNIA CERAMICZNA
Jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych na świecie minerałów, a wydobywanym od tysiącleci, jest glina. Tworzywo to jest cenione w przemyśle, rzemiośle, art-terapii, ale przede wszystkim ukochane przez artystów.
Przy wsparciu doświadczonego artysty uczestnicy będą mieli możliwość kreowania otaczającej ich przestrzeni.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach, godz. 12:00-13:00
Koszt: 20 zł pojedyncze zajęcia
Prowadząca: Iza Czaplicka -
absolwentka Politechniki Warszawskiej, a obecnie studentka Wzornictwa Ceramiki i Szkła na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie
 

 

WARSZTATY NAUKOWE - MALI EINSTEINI

 „UMYSŁ  NIE  JEST  NACZYNIEM,  KTÓRE  TRZEBA  NAPEŁNIĆ, LECZ  OGNIEM,  KTÓRY  TRZEBA  ROZNIECIĆ” Plutarch

Wgłębiając się w tajniki chemii, fizyki oraz techniki eksperymentujemy, odkrywając prawa natury i nauki.

Na każdych zajęciach dzieci wykonują własnoręcznie eksperymenty, których efekty mogą zabrać do domu. Zajęcia w laboratorium pobudzają ciekawość dziecka, zachęcają do przeprowadzania własnych badań naukowych, a przede wszystkim kształtują zamiłowanie do nauki i poznawania nowych rzeczy!
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: przed wykładami 10:00-10:45 oraz po wykładach, godz. 12:00-12:45
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący: "Mali Einsteini"
 

 

MAŁY UNIWERSYTET FILMOWY

Projekt polega na popularyzacji sztuki filmowej oraz kształtowaniu własnego spojrzenia na obrazy wśród dzieci w wieku: 7-12 lat, poprzez edukacyjny cykl spotkań filmowych połączonych z dyskusjami i warsztatami.
Mając świadomość komercjalizacji kin i coraz większy konsumpcjonizm, stworzyliśmy edukacyjny cykl filmowy:
MAŁY DKF - Mały Uniwersytet Filmowy - cykl umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy z zakresu historii, sztuki, społeczeństwa i przede wszystkim rozwijający ich wrażliwość oraz przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
(czytaj więcej...)

Termin: po wykładach, raz w miesiącu, godz. 13:00
Koszt: wstęp wolny

 

 
 

HISTORIA SZTUKI

Czy dzieciom potrzebna jest historia sztuki? Nie wystarczy im sama sztuka? Dzieci od początku powinny dowiadywać się jak kształtowała się sztuka, jak wędrujące ludy inspirowały się nawzajem ,jak wędrowała ludzka myśl. Zapraszamy do pełnej bogactwa podróży do świata artystów od sztuki jaskiniowej do abstrakcyjnej. Od słupów totemowych do armii terakotowej, od genialnego Michała Anioła do Matiss’a,  Dowiecie się gdzie znaleziono najstarszy bumerang i kto obciął van Goghowi ucho, czy Picasso całe życie ‘’pikassował’’i dlaczego Matisse malował nożyczkami. 
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach 12:00-13:30
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący:  
Bożena Wiśniewska – plastyk, nauczyciel i florysta, opracowuje i prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych
 

 

WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE

Warsztaty Archeologiczne to niepowtarzalna forma poznania najdawniejszej historii.

Podczas naszych zajęć dzieci będą w atrakcyjny sposób poznawać pracę archeologa,  dzięki czemu dowiedzą się w jaki sposób odkrywać możemy przeszłość  i jak ważne jest  dla nas dziedzictwo narodowe. Poprzez wykonywanie przeróżnych aktywności, uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się cierpliwości i skrupulatności, bardzo istotnych w pracy archeologa.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: przed wykładami 9:30-10:50
Koszt: 60 zł/miesiąc

 


ROBOTYKA I PROGRAMOWANIE

Zapraszamy na przygodę z najnowszymi zestawami LEGO® Mindstorm EV3 oraz LEGO® WeDo i LEGO® WeDo 2.0, połączoną z nauką języka angielskiego.

Robotyka to jedne z najciekawszych, najbardziej wszechstronnie rozwijających zajęć dla dzieci jednocześnie będące bardzo dobra droga do efektywnego rozwoju w kierunku nauk ścisłych . Proponowane przez nas kursy oparte są o renomowane zestawy Lego i autorskie, sprawdzone programy Robotricks. 
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin:po wykładach 12:00-13:00
Koszt: 70 zł/miesiąc

 


Plan
wykładów w semestrze II roku akademickiego 2016/2017:
wszystkie wykłady zaczynają się o godz. 11:00

Data

Dziedzina

Tytuł wykładu

Wykładowca

4 III

Matematyka

 

Platon kontra Archimedes -- pokrycia i bryły oraz ich symetrie

 

dr Łukasz Badowski

18 III

Biologia

Pobudka! Wiosna przyszła.

Jak to się dzieje, że wiosną przyroda budzi się z zimowego snu? Jak wyglądają budziki zwierząt i roślin? W jaki sposób ptaki bezbłędnie wracają do swych gniazd po zimowych wakacjach w ciepłych krajach? Jak z tym wszystkim połączyć skomplikowane szlaki biochemiczne zachodzące wczesną wiosną w organizmach żywych? Odpowiedzi na te pytania poznamy w trakcie wykładu pt. "Pobudka! Wiosna przyszła." Szereg doświadczeń wykonanych wraz ze słuchaczami wykładu pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy zachodzące w przyrodzie na wiosnę.


dr Agnieszka Podlaska
- dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, specjalność biologia molekularna, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej oferującej zajęcia naukowe dla dzieci, popularyzator nauk ścisłych, twórca scenariuszy wykładów i zajęć edukacyjnych dla dzieci, grup szkolnych i przedszkolnych, organizator i wykonawca Sochaczewskich Dni Nauki, wieloletni pracownik naukowy w Pracowni Mutagenezy i Reperacji DNA w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, były wykładowca Collegium Masoviense.

1 IV

Astronomia

 

Życie na stacji kosmicznej

Podczas wykładu dowiemy się jak wygląda dzień astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli największym sztucznym satelicie Ziemi, który stale krąży wokół naszej planety. Sprawdzimy jak w stanie nieważkości wyglądają codzienne czynności, jak spanie,  spożywanie posiłków, branie prysznica, czy korzystanie z ubikacji. Przekonamy się, że nawet w najmniejszymstopniu nie są podobne do tych samych czynności na Ziemi. Usłyszymy ponadto w jaki sposób astronauci przygotowują się do lotu w kosmos i kto może zostać astronautą. Zastanowimy się również jak to jest z grawitacją w kosmosie: jest, czy jednak jej nie ma, jak sądzą niektórzy.

 

dr Agnieszka Krawczyk

Astronom, absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 r. rozpoczęła pracę badawczą dotyczącą promieniowania pulsarów w Zielonogórskim Centrum Astronomii przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Była wówczas jedyną kobietą w Europie, która zajmowała się badaniem pulsarów. Czym są pulsary dowiemy się podczas wykładu. W 2001 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim.

Od prawie 10 lat zawodowo zajmuje się popularyzacją astronomii i badań Kosmosu. Jest założycielką jednego z pierwszych w Polsce, a pierwszego w

Warszawie i na Mazowszu mobilnego planetarium.

22 IV

Ekonomia

 

Pieniądze i ich historia

Wykład dotyczył będzie roli pieniądza w życiu człowieka, rodzajów pieniędzy i sposobu ich używania. Uczestnicy wykładu poznają również sposoby zabezpieczania pieniędzy. Wykład połączony będzie z pokazem banknotów.

 


dr Michał Klepka

 

6 V

Fizyka


Oko i barwa

Spotkanie poświęcone widzeniu, postrzeganiu barw i złudzeniom optycznym. Każda pora roku ma swoje kolory: brąz jesiennych liści, biel zimowego śniegu, zieleń wiosennej trawy i błękit letniego jeziora. Ale dlaczego właśnie tak widzimy świat? Co sprawia, że bańki mydlane mienią się całą gamą barw, a niebo jest niebieskie? Jak powstaje tęcza, a dlaczego w nocy nie widzimy kolorów? Czy światło zawsze rozchodzi się po liniach prostych i czy można je uwięzić?
 


Marcin Paweł Sadowski

Fizyk, popularyzator nauki, organizator wystaw interaktywnych, wykładowca na Wydziale Fizyki oraz szkoleniowiec i trener. Współautor książki „Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu" zawierającą doświadczenia i eksperymenty z fizyki dla dzieci.
 

20 V

Biologia

Niezwykły świat owadów.

Owady stanowią ponad 3/4 wszystkich żyjących gatunków na Ziemi. Ponieważ większość z nich osiąga niewielkie rozmiary, często nie zdajemy sobie sprawy jak niezwykle bogaty i różnorodny jest ich świat. Podczas wykładu poznamy najciekawsze, wybrane aspekty z życia sześcionogich bezkręgowców. Zobaczymy gdzie żyją, jako polują, jak bronią się przed wrogami. Dowiemy się, dlaczego linieją i jak się rozwijają. Będziemy podziwiać ich zdolności konstruktorskie. Nauczymy się też rozpoznawać najważniejsze grupy owadów. Zapraszamy!

 

Dariusz Kucharski

Biolog. Głównym obszarem jego zainteresowań jest biologia i ekologia bezkręgowców, głównie owadów i pajęczaków. Jako edukator prowadził warsztaty i wykłady m.in. w Ogrodzie Botanicznym PAN. Jest częstym gościem przyrodniczych audycji radiowych, głównie „Zagadkowej Niedzieli” w Programie Trzecim Polskiego Radia.

 

3 VI

Archeologia
(uwaga nastąpiła zmiana terminu wykładu ze względu na obencość p. Agnieszki Kowalskiej na wykopaliskach w Egipcie)


Wykopaliska archeologiczne w Sakkarze. Polskie wykopaliska przy najstarszej egipskiej piramidzie. Część II.

W trakcie wykładu słuchacze zapoznają się z pracą polskich archeologów w Egipcie. Wykopaliska w Sakkarze, miejscowości położonej ok. 30 km na południe od Kairu prowadzone są na pustyni, zaledwie kilkadziesiąt metrów od najstarszej egipskiej piramidy, wybudowanej dla faraona Neczericheta, zwanego również Dżeserem. Miejsce to było cmentarzyskiem Memfis, miasta które przez setki lat było stolicą Egiptu, a kiedy nie pełniło tej funkcji - pozostawało jednym z najważniejszych miast kraju nad Nilem.

Wykład, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami, ukaże typowy dzień archeologa na wykopaliskach, kolejność czynności w trakcie odkryć archeologicznych oraz prace, które należy wykonać, by zabytek mógł się stać eksponatem w muzeum. Osoby zatrudnione na wykopaliskach to nie tylko archeolodzy, ale również przedstawiciele innych zawodów, pokazana będzie ich rola w trakcie badań. Grobowce, w tym bogato zdobiony należący do wezyra Merefnebefa, czy też żyjącego niespełna 5 tys. lat temu generała Ichiego, mumie, amulety, stela kapłanki Hathor - wszystko to zobaczymy w trakcie wykładu.

Będzie też czas na zadawanie pytań związanych z pracą archeologów oraz szeroko pojętą kulturą starożytnego Egiptu.

Agnieszka Kowalska

Archeolog Egiptu, od 1999 roku stały członek Polsko-Egipskiej Misji Saqqara. 

http://saqqara.uw.edu.pl10 VI

 

Chemia


Widowiskowe reakcje w chemicznej opowieści pt.: "Podróż po świecie".

Chemiczne Koło Naukowe Flogiston zaprezentuje widowiskowe reakcje w chemicznej opowieści pt.: "Podróż po świecie". Podczas pokazu widzowie poznają różne sposoby na wytworzenie ognia, dowiedzą się, czym podróżuje chemik i jakich ma przyjaciół. Będą mogli również podziwiać sztuczki prawie że magiczne - a to wszystko podczas jednego pokazu!

Chemiczne Koło Naukowe Politechniki Warszawskiej Flogiston


Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany tematów oraz terminów wykładów z przyczyn od nas niezależnych
 Regulamin Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci:
(format pdf, pobierz...)

 

Bródnowski Uniwersytet Dzieci w Domu Kultury Świt - galeria:

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Warsztaty z robotyki

Warsztaty z robotyki

Warsztaty z robotyki

 Warsztaty międzykulturowe

 Warsztaty międzykulturowe

Pracownia ceramiczna

Pracownia ceramiczna

 Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 

 

 

Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 

 

 


 

Wycieczki:

Politechnika Warszawska, 14 listopada 2015

We współpracy z Biurem Promocji Politechniki Warszawskiej odwiedziliśmy Politechnikę Warszawską. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Gmach Główny, Salę Senatu oraz Muzeum Politechniki. Na koniec obejrzeliśmy pokazy chemiczne przeprowadzone przez Chemiczne Koło Naukowe Flogiston.
Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)
 

Instytut Chemii i Techniki Jądrowych, 20 i 21 maja 2014

Pracownicy Instytu Chemii i Techniki Jądrowej opowiadali nam o sile promieniowania przedmiotów/ substancjami, które są używane na co dzień w gospodarstwach domowych lub występują naturalnie na Ziemi, zmierzyliśmy r naturalne napromieniowanie własnego ciała i wzięliśmy udział w ciekawej zabawie związanej oczywiście z promieniowaniem.

 Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)

 

Wiślane wycieczki przyrodnicze statkiem i autokarem ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków (STOP), 26 maja 2013.

Wisła, jako jedna z nielicznych europejskich rzek, do dzisiejszego dnia jest w znacznej mierze nieuregulowana i niezagospodarowana.  Różnorodność i piękno jej brzegów będziemy mogli podziwiać wraz ze STOP-em.
Strona projektu realizowanego przez STOP i M.ST. Warszawa
www.wislawarszawska.pl
Zdjęcia z wyprawy są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)
 

Sejm i Senat z marszałkiem Markiem Borowskim, 15 czerwca oraz 21 grudnia 2013.

Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć
(zobacz zdjęcia...)

Relacja pani Elżbiety Sandeckiej-Pultowicz, mamy Karoliny, z naszej wycieczki do Sejmu. Wróćmy jeszcze raz do tego wydarzenia. Uwaga! Oprócz tekstu wiele ciekawych zdjęć! Zapraszamy do lektury - http://www.esandeckapultowicz.pl/

Patroni:
Patronat honorowy na Bródnowskim Uniwersyteten Dzieci objęła Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk

 

  Nasi partnerzy:

Instytu Chemii i Techniki Jądrowej
 

Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego

 

Księgarnia ABC przy ul. Remiszewskiej 1.
15% zniżki na wszystkie artykuły dla wszystkich posiadaczy indeksów przy zakupie stacjonarnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imprezy  |  Zespoły zainteresowań   |   Kino "Świt"  |   Uniwersytet Trzeciego Wieku |  Fotoarchiwum

  (c)2006 Dom Kultury Świt, Projekt i wykonanie: RW  |  zgłoś swoją uwagę  |  powrót do strony głównej